Inne wydarzenia:

Poznańska edycja konkursu Akcja-Kreacja
Zdjęcia: SWISSPOR Polska
Lokalizacja: Poznań
AKCJA-KREACJA w Poznaniu – 23.01.2008

I nagroda:
FRONT ARCHITECTS w składzie:
arch. Paweł Kobryński - drums
arch. Wojciech Krawczuk -vocal
arch. Marcin Sakson - bass
arch. Piotr Kluj – keyboards

Wyłączny sponsor imprezy: SWISSPOR Polska. Projekt był niestandardową formą obecności firmy na targach Budma 2008. Szwajcarska firma Swisspor (działająca od blisko 60 lat) - międzynarodowym producentem materiałów termo- i hydroizolacyjnych. W Polsce firma jest obecna od 1999 roku. Ma trzy fabryki styropianu i jedną fabrykę pap termozgrzewalnych.

Zapis filmowy z finału i prezentację zwycięskiego projektu można obejrzeć na stronach www.sztuka-architektury.pl
Trzypoziomowa dziura-rana
Projekt pt. "Bimba na Wildzie" zwyciężył w poznańskiej edycji Akcji-Kreacji. Firma SWISSPOR Polska była wyłącznym sponsorem tej imprezy.

Pracownia Front Architects zwyciężyła w poznańskiej edycji imprezy "Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo" organizowanej przez portal sztuka-architektury.pl, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Firma SWISSPOR Polska była wyłącznym sponsorem tej imprezy.

23.01.08 cztery młode zespoły architektoniczne z Poznania miały cały dzień na zmierzenie się z zadanym przez organizatorów tematem: Muzeum dzielnicy Wilda – jednego z najbardziej zaniedbanych kwartałów miasta. Po 10 godzinach projektowania publiczność zebrana w Sali Konferencyjnej Pawilonu Wejściowego Międzynarodowych Targów Poznańskich uznała za najlepszy projekt pracę biura Front Architects.

Zwycięska praca oparta została o analizę dwóch zasadniczych problemów/znaczeń związanych z postawionym zadaniem: czym jest/będzie muzeum i czym jest poznańska dzielnica Wilda oraz kim są jej mieszkańcy.

Projektanci z biura Front Architects z premedytacją pozostawili na boku problematykę urbanistyczną całej dzielnicy ograniczając się do perspektywy ulicy i do podświadomych doznań.
Poznaniakom ta dzielnica instynktownie kojarzy się z zakładami Hipolita Cegielskiego, kamienicami z przełomu wieków i historią klasy robotniczej tego miasta. Ale Wilda to także dygoczące tramwaje, zakamarki, schorowane podwórka, zaniedbane skwery, grafitti-tatuaże współczesności i ludzie, a wśród nich uważający się za wyłączonych, tzw.”ziomale” - autochtoni, młodzi ludzie niejednokrotnie bez perspektyw.

Praca koncentrowała się więc nie na problematyce przestrzennej, ale społecznej.

Projektanci szukali sposobu, jak zachęcić młodego człowieka - w szczególności pochodzącego z Wildy - do przyjścia Tu - do Muzeum Dzielnicy, aby chciał poznać jej historię, aktualność i przyszłość. Integracja, poszukiwanie lokalnej tożsamości, a lapidarniej: wspólnego mianownika, doprowadziło do prostego konceptu: idea muzeum jest lustrem, zapisem minionych wydarzeń, a więc jest odbiciem. To myślenie doprowadziło do swoistej „antyarchitektury”. Projektanci postawili na kubaturę odwróconą w głąb ziemi – w głąb historii, korzeni, od których wszystko się zaczyna. Trzypoziomowa dziura-rana w ziemi obrazuje elewacjami kilka etapów rozwoju Wildy: od najstarszej drewnianej, przez przemysłową ceglaną, stalową z XX wieku, aż do betonowo-szklanej zapisanej-zamalowanej grafitti – ściany, gdzie młodzież ( ziomale?) może znaleźć ujście dla swoich obsesji i fantazji.

Z ulicy na działce nie widać więc nic poza wspomnianą ścianą demokratycznego (robotniczego?) malarstwa i postawionym tu wagonem starego drewnianego tramwaju (4N+4ND) będącego zarazem pomnikiem-subdominantą, ale i wejściem/zjazdem do podziemnego Muzeum. Część placu na znak pamięci o wiejskim charakterze Wildy zagospodarowana jest poletkiem zboża, z którego pośrodku wyrasta istniejący słup wysokiego napięcia – niosący dosłownie i w przenośni energię. Także i tę, którą projekt ma tu dostarczyć, podtrzymać i przesyłać dalej...
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl