Inne wydarzenia:

Lodge - Museum
Projekt: Sylwester Staniucha - wyróżnienie w konkursie
Lokalizacja: Chichén Itzá, Jukatan, Meksyk
Konkurs na MUZEUM- HOTEL w CHICHEN ITZA (Meksyk)
CHICHEN ITZA - prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku około 450 r. Od roku 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Obecnie porośnięte tropikalną roślinnością ruiny tworzą romantyczny klimat przyciągający liczne rzesze turystów z całego świata. W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. To właśnie ta okazja stała się pretekstem do zorganizowania konkursu architektonicznego o charakterze akademickim, którego tematem było zaproponowanie koncepcji muzeum-hotelu w historycznym kontekście. Organizatorem konkursu była organizacja Arquitectum, która profesjonalnie zajmuje się od kilku lat organizacją tego typu przedsięwzięć. Jury, składające się z architektów: Bernardo Gomez-Pimienta (Meksyk) , Julien Rousseau (Francja) , Ulisse Gnesda (Francja), Luca Battaglia (Włochy), wybrało z pośród 202 nadesłanych projektów trzy nagrody i wyróżnienia. Jedno z nich otrzymała praca z Polski- autorstwa arch. Sylwestra Staniuchy.
Założenia projektowe
Proponowane rozwiązanie przestrzenne jest próbą stworzenia współczesnego obiektu w zabytkowym krajobrazie. Przyjęta strategia projektowa pozwoliła na stworzenie pewnego rodzaju języka dialogu między tym co historyczne, współczesne i naturalne. Możliwości interpretacji tego typu interwencji architektonicznej jest wiele. W koncepcji projektu przyjęto postawę dyskretnej obecności obiektu muzeum-hotelu. Inspiracją, która posłużyła znalezieniu definicji i języka architektonicznego była twórczość Victora Vasarely – węgierskiego malarza, tworzącego we Francji. Malował on abstrakcyjne kompozycje utrzymane w rygorystycznych formach geometrycznych. Podjął badania nad dynamiką barw i rytmów, i zaczął stosować w swych obrazach efekty stwarzające wrażenie ruchu, przestrzeni oraz próbował zdefiniować kształty morficzne za pomocą geometrycznego języka.
Starożytne budowle Majów to prymitywne bryły wtopione w tropikalny pejzaż. Geometryczność i morficzność - za pomocą tych środków budowana jest forma budynku. Podjęto próbę stworzenia dzikiej, nieregularnej z pozoru, bryły wkomponowanej w pejzaż za pomocą prostego języka geometrycznego. Rzut budynku i jego bryła ukształtowana jest za pomocą załamanych linii, których kierunek określa przyjęty moduł kątowy 30 stopni. Powstała w ten sposób wrażeniowo nieregularna bryła, budowana według rygorystycznej zasady matematycznej. Zielona schodkowa piramida to forma „donicy” usypanej z ziemi, uformowana za pomocą szklanych ścian oporowych. Porastająca obiekt roślinność wpisuje się w miejscowy klimat, typowy dla wielu miast zbudowanych przez cywilizacje Majów i Azteków.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl