Inne wydarzenia:

Alessi – poezja przedmiotu
Lokalizacja: Gliwice - Muzeum w Gliwicach, Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Muzeum w Gliwicach, Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
28.05.2008 – 29.06.2008
kurator: Dagmara Wójcik


Umiejętne operowanie elementem zaskoczenia i swoista zabawa kolorystyką to częsty zabieg, funkcjonującej od 1921 roku, firmy Alesssi, wizji Giovanniego Alessi – seniora rodu, który uczynił z rodzinnej firmy, zajmującej się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku, jednego z potentatów designu światowego.
Stopniowe wprowadzanie w arkana firmy kolejnych członków rodziny wniosło do dotychczasowych realizacji „powiew świeżości”. Do grona projektantów, na przestrzeni lat, dołączały takie indywidualności świata sztuki, jak: Ettore Sottsass, Richard Sapper, Achille Castiglioni, Aldo Rossi, Michael Graves, Philippe Starck, Stefano Giovannoni i Guido Venturini, Enzo Mari, Jasper Morrison, Marc Newson, Ron Arad oraz Alessandro Mendini, pełniący od 1979 roku funkcję dyrektora artystycznego.
Planowana na koniec maja 2008 roku w gliwickim Muzeum wystawa nowoczesnego wzornictwa, ma za zadanie przybliżenie wyrobów firmy, które zyskały uznanie w oczach krytyki światowej. Są to śmiałe projekty, podzielone w 2006 roku na trzy kategorie: A di Alessi (projekty najbardziej dostępne, tzw.: „demokratyczne”), Oficyna Alessi (projekty wyrafinowane, eksperymentalne – limitowane wersje) i Alessi (produkcja przemysłowa o wysokiej jakości i nowoczesnej kreacji), które zaprezentowane zostaną w zabytkowych pomieszczeniach Willi Caro.
Zapraszamy do obejrzenia w Gliwicach przedmiotów, które weszły już do zestawu klasyki designu światowego. Prezentować będziemy ekskluzywne projekty wybitnych architektów współczesnych, zaproszonych do stworzenia serwisów, pod hasłem „Tea & Coffee Towers”: Grega Lynn, duetu Sejima – Nisizawa (SANAA), czy Fuksas – Mandreli – wykonane w limitowanych wersjach, w srebrze i tytanie.
Zwolennicy „klasyki” obejrzą jeden z pierwszych projektów z lat 30., który skierował dotychczasowe wzornictwo na nowe tory - serwis do kawy i herbaty Bombe (Carlo Alessi), serię projektów, drewnianego prototypu oraz różnorodnych materiałowo odlewów słynnego Wyciskacza do cytryn Philippe Starcka, jak również pierwszy korkociąg autorstwa Alessandro Mendiniego – wraz z prototypem i oryginalną formą odlewniczą.
Kluczowy dla wystawy będzie element zaskoczenia – zestawienie tradycji z nowoczesnością oraz łudzenie widza formami, które na pierwszy rzut oka wydają się nie przystawać do funkcji, jaką danemu przedmiotowi przypisał projektant. Ciekawe zestawienie stali, drewna oraz powracających do łask termoplastycznych tworzyw sztucznych zaciekawi widza, odkrywającego artykuły gospodarstwa domowego w armii zabawkowych postaci, stalowym pająku, czy lśniącej rzeźbie.
Poszczególne obiekty zostaną „wklejone” w na pozór obcą im rzeczywistość, w której wydają się być inne nie przez wzgląd na konflikt stosowności, lecz spectrum czasu, czyniące z przedmiotów codziennego użytku – przedmioty „kosmiczne”.
Zapraszamy do obejrzenia cennych przedmiotów, które po raz pierwszy trafiły do Polski! Wystawa, ze zbiorów Museo Alessi oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu, czynna będzie od 28.05. do 29.06.2008 r. w pomieszczeniach gliwickiej Willi Caro.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl