Inne wydarzenia:

Prefab 20*20
Projekt: Mobius architekci

Pracownia Mobius zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie Prefab 20*20: Visions for 400 SF Homes zorganizowanym przez Architecture For Humanity. Zadaniem było zaprojektowanie wolno stojącego domu z prefabrykowanych modułów.

Więcej informacji na temat konkursu i jego rozstrzygnięć pod adresem:
http://prefab2020.wordpress.com/

http://mobius.pl

W naszym przekonaniu budownictwo socjalne jest jednym z najbardziej wymagających zadań projektowych. Architekt zobowiązany jest nie tylko do kształtowania bryły, ułożenia funkcji i doboru materiałów, ale przede wszystkim do myślenia w jaki sposób ten typ architektury powinien aktywować mieszkańców i zapewniać im nowy start. Kluczową sprawą jest stworzenie zdrowego sąsiedztwa, a także umożliwienie asymilacji mieszkańcom ze społeczeństwem.

Nasz projekt zaczęliśmy od poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Nie chcieliśmy żeby nasze domy znalazły swoje miejsce na obrzeżach miasta gdzie grunt jest tani. Dlatego proponujemy wprowadzenie naszej mieszkaniówki jak najbliżej centrum, w przestrzenie już mocno zainwestowane. Zwróciliśmy zatem uwagę na socjalistyczne bloki z wielkiej płyty tak liczne w każdym mieście w środkowo wschodniej europie. Te betonowe giganty są w stanie przyjąć dodatkowe obciążenia i funkcje potencjalnie zlokalizowane na ich dachach. Tak właśnie powstała idea ECOMOBI. Pomyśleliśmy o podniebnych ogrodach, gdzie mieszkańcy mogliby prowadzić uprawy ekologicznej żywności dla swoich rodzin lub sprzedawać ją czerpiąc z tego zyski. Idealne miejsce z idealnym widokiem by zacząć nowe życie.

Kolejnym pomysłem był system modułowy. Chcieliśmy aby nasze domy ‘rosły’ razem z rodziną w nich zamieszkującą. Dużym problemem w budownictwie socjalnym jest to, że z czasem mieszkania stają się zatłoczone i rodzinom zaczyna brakować miejsca. Teraz możliwe stanie się powiększanie przestrzeni życiowej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb mieszkańców. Bardzo zależało nam także na podkreśleniu wartości ekologii i edukowaniu ludzi na jej temat. Socjalne budownictwo mieszkaniowe idealnie nadaje się do tego celu, ponieważ ludzie stając sie niejako ‘zmuszeni’ do funkcjonowania w wykreowanym przez nas otoczeniu mogą na własnej skórze przekonać się o korzyściach ekologicznego stylu życia, których inni ludzie nie dostrzegają. Nasze domy zbudowane są głównie z drewna i innych ekologicznych materiałów, dzięki czemu udało się osiągnąć świetne wskaźniki energetyczne oraz ascetyczny wygląd. Dobór materiałów i system modułowy pozwala na powtórne wykorzystanie lub przetworzenie.

Dom ECOMOBI zaprojektowany został jako w pełni umeblowany, wyposażony w instalacje i sprzęty niezależny obiekt. Daje możliwość zamieszkania w nim już kilka minut po jego zainstalowaniu w wybranym miejscu. Meble i wyposażenie zintegrowane są ze ścianami i umożliwiają elastyczne kształtowanie i dopasowywanie przestrzeni do aktualnych potrzeb mieszkańców.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl