Inne wydarzenia:

II nagroda w międzynarodowym konkursie
Projekt: Witold Opaliński
Lokalizacja: Hong Kong, Chiny
II nagroda
w międzynarodowym konkursie Ideas Competition for Bruce Lee's Residence

Lokalizacja: Hong Kong, Chiny

Projekt: Witold Opaliński - Pracownia Architektury Opaliński

http://www.pa-opalinski.pl
Władze Hongkongu ogłosiły wyniki konkursu na projekt muzeum upamiętniającego ikonę kina walki Bruce'a Lee, które ma się mieścić w ostatniej rezydencji aktora w Hongkongu. Obecnie były dom aktora pełni funkcję motelu.
Jurorami w konkursie na najlepszy projekt muzeum byli córka aktora Shannon Lee oraz zespół architektów i projektantów miejskich.
Słynny m.in. z "Wejścia smoka" Bruce Lee jest dumą narodową Chińczyków. Choć aktor urodził się w San Francisco, największą sławę zyskał dzięki filmom kręconym w Hongkongu. Bruce Lee zmarł w Hongkongu w 1973 roku w wieku 32 lat.

Idea.

Przystępując do pracy nad koncepcją założenia zastanawiałem się, co sprawiło, że Bruce Lee stał się postacią w pewien sposób legendarną. Rozważając jego życiorys, wyodrębniłem trzy podstawowe wątki, które chciałbym uczynić podrozdziałami tematycznymi wystawy. Pierwszym z nich jest ukazanie Bruce’a Lee jako mistrza kung-fu, mistrza stylu Wing Tsun i prekursora stylu walki jeet kune do. Następnym wątkiem jest rozwój kariery aktorskiej Bruce’a i drogi, którą przeszedł w tej dziedzinie by stać się ikoną kina sztuk walki lat 70-tych. Równie istotna jest jednak najmniej może znana sfera jego życia - prywatna, czyli Bruce Lee jako ojciec rodziny. Wszystko to stało się podstawą do założenia, że dom w którym toczyło się jago życie, w którym mieszkał, trenował, pracował, pisał książki pozostał w dużej mierze odtworzony wg. materiałów archiwalnych. Dotyczy to zarówno bryły zewnętrznej, jak i wnętrz zaaranżowanych tak, jakby to życie toczyło się tam nadal. Całość założenia zostałaby jednak poszerzona o dodatkowy poziom podziemny, zawierający funkcje niezbędne do prowadzenia działalności muzeum. Nawiązując do zasad jeet kune do, a w szczególności do jednej z nich dotyczącej „odrzucenia tego co zbędne”, stworzyłem proste i bardzo funkcjonalną przestrzeń zorganizowaną wokół charakterystycznego znaku umieszczonego na powierzchni posadzki atrium, stanowiącego logo szkoły jeet kune do. Od tego znaku rozpoczyna się nasza wędrówka po rezydencji, ponieważ to właśnie wybitny talent, który zaowocował powstaniem nowego stylu walki, stał się również początkiem kariery i wciąż żyjącej legendy Bruca Lee.

Założenia projektowe:

1. Lokalizacja.
Proponowana lokalizacja i układ pozostają bez zmian względem oryginalnego założenia budynku. Projektowana rozbudowa, czyli dodanie poziomu -1 pozwala na zorganizowanie przestrzeni wokół logo, które z lotu ptaka w sposób czytelny wyróżnia działkę wśród działek sąsiednich.

2. Architektura
Koncepcja zakłada odtworzenie budynku rezydencji i powiększenie go o poziom poniżej terenu, celem dodania niezbędnych pomieszczeń wskazanych w programie przez organizatora konkursu.

3. Konstrukcja
W ramach projektu przewiduje się podpiwniczenie pod istniejącym budynkiem o konstrukcji słupowo-ryglowej ze stropem żelbetowym monolitycznym. Słupy żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane z belkami stalowymi. Ściany piwnic wykonane w technologii ścian szczelinowych. Strop monolityczny w części „ogrodowej” projektowany w układzie płytowo-słupowym.

4. Rezydencja.
W ramach koncepcji planuje się odtworzenie wnętrz takimi, jakimi były w czasach mieszkania tam rodziny LEE. Chciałbym, by zwiedzający mogli poczuć klimat mieszkania, usłyszeć zabawę dzieci, poczuć zapach obiadu oraz odczuć atmosferę treningu w sali ćwiczeń. Według mojego założenia przewodnikiem po domu będzie sam Bruce Lee, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć, ale jesteśmy w stanie poczuć jego obecność. Wchodzimy do sali ćwiczeń i obserwujemy ciągle huśtający się worek treningowy, słyszymy odgłosy walk itp. W domu oglądamy książki otwarte na stronach dotyczących stylów walki Wing Tsun, słyszymy zza ściany odgłos Bruce’a bawiącego się z dziećmi itp.

INNE NAGRODZONE PRACE W KONKURSIE
I nagroda

Yuen Gi Tsun Jimmy, Cheung Kwai Yin - Hong Kong, Chiny
III nagroda

Wang Shanxiang, Song Yang, Wang Shanhui, Gong Shuangyan - Szanghaj, Chiny
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl