Projekty polskich architektów:

Hotel Czterogwiazdkowy
Projekt: RE:
Lokalizacja: Pobierowo, Polska
Projekt: RE:
http://re-a.netW ostatnich latach forma większości hoteli i pensjonatów bezpodstawnie odwołuje się tradycyjnej zabudowy dworków czy pałacyków. Tymczasem polskie pomorze ma bardzo bogatą tradycję modernistyczną, która zwłaszcza w okresie międzywojennym przyniosła wiele ciekawych i awangardowych realizacji, o czym niestety dzisiaj pamiętają nieliczni.

Piotr Michalewicz, współzałożyciel pracowni RE powiedział: “Wyszliśmy z założenia, że przywołanie tradycji awangardy dla tego projektu w sposób, który z jednej strony będzie zgodny z założeniami Miejscowego Planu, z drugiej zaś pozwoli na realizację nowoczesnego obiektu mogącego stać się nową wizytówką Pobierowa będzie właściwą odpowiedzią".

“Hotel będzie przyciągać wymagających klientów, szukających czegoś nowego, oryginalnego i wyrafinowanego pośród coraz szerszej oferty dostępnej na polskim wybrzeżu. Najważniejszy będzie oczywiście poziom i zróżnicowanie oferowanych usług. Efektowna i elegancka forma hotelu może stanowić dodatkowy argument dla tych gości, którzy być może znajdą w pobliżu większe obiekty o bardziej rozbudowanym programie.

Obiekt w Pobierowie poprzez swoją oryginalność ma szansę stać się najmodniejszym hotelem w regionie, zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Najmocniejszym akordem architektury hotelu jest jego północna fasada. Jej podział został logicznie podporządkowany funkcji – każdy moduł odpowiada szerokości jednej jednostki mieszkalnej. Białe szkło kryjące wnętrze każdego z modułów, miękko spływa od dachu aż po posadzkę przed hotelem, płynnie przechodząc w nawierzchnię z polerowanego kamienia. Intymności mieszkańców strzeże nadruk na szkle, który od strony wewnętrznej obiektu nie powoduje ograniczenia widoczności. Kolor biały został użyty nieprzypadkowo – jest barwą najbardziej kojarzącą się z luksusem a jednocześnie występującą w najbogatszej liczbie odcieni.
Richard Meier, laureat architektonicznego Nobla powiedział kiedyś: “Dla mnie biel jest barwą, która w świetle dziennym odbija wszystkie kolory tęczy i zwiększa intensywność postrzegania ciągle zmieniających swój charakter kolorów, bo białość bieli nigdy nie jest zwyczajnie biała. Prawie zawsze jest ona transformowana przez światło i przez wszystko, co je zmienia: powietrze, chmury, słońce, księżyc.”

Na wstęgach szkła zaprojektowana została grafika złożona z płynnych, leniwie wijących się linii które ożywiają gładkie powierzchnie dodając im eleganckiego detalu. Pomiędzy szklanymi pasami fasad zagłębione są nisze kryjące wygodne balkony otoczone okładziną z ciemnego kamienia. Istotnym dopełnieniem całości kompozycji jest plac przed frontem budynku, który w projekcie hotelu stanowi logiczną kontynuację fasady – jej rytm ma swoją ciągłość w podziale posadzki i użytym materiale. Pomiędzy pasami wpleciony został ciemny kamień oraz płytkie i geometryczne baseny stanowiące dopełnienie placu.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl