Projekty polskich architektów:

Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej
Projekt: Włodzimierz Alwasiak / Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD s.c
Lokalizacja: Gdańsk
Projekt Centrum Nanotechnologii przygotowało Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane Ekobud s.c., szefem zespołu był Włodzimierz Alwasiak.

Czterokondygnacyjny budynek zlokalizowano w sąsiędztwie Wydziału Chemicznego, czyli w lewej częsći kampusu, gdy kierujemy się od wejścia przez bramę główną, na miejscu dzisiejszych magazynów chemicznych. Jedną z kondygnacji zaplanowano pod poziomę ulicy. Obok niego powstanie pierwszy na Politechnice Gdańskiej parking podziemny na sto miejsc postojowych, którego dach przykryty będzie trawnikiem.

Budynek pomieści 25 laboratoriów dydaktycznych. Do tych specjalistycznych tzw. wysokiej czystości, trzeba będzie przejść przez specjalną śluzę adaptacyjną, przebrać się w fartuch i obuwie ochronne, aby nie zakłócić pomiarów i badań.

Na parterze znajduje się czytelnia i biblioteka, którą fachowo nazywa się centrum zarządzania informacją, a obok nich laboratorium wdrożeniowo-demonstracyjne, hol, toalety.

Pierwsze pętro zajmują pomieszczenia audytorium i sześć sal seminaryjnych. Piętro wyżej znajdują się pokoje administracyjne i pokeje dla kadry naukowej. Z tego poziomu będzie można wyjść na niezadaszony taras. Architekci zaplanowali również niezadaszony ciąg komunikacyjny nad wewnętrznym dziedzińcem. Dach holu głównego pomyślano bowiem w formie szklanej piramidy, wokół której można spacerować.

Gmach Nanotechnologii ma stanąc w ciągu dwóch lat. Prace ziemno–fundamentowe, czyli faktyczna budowa centrum rozpocznie się w połowie bieżącego roku. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2011. Kosz projektu to 64 680 000 zł, z czego 85% kosztów pokryje Unia Europejska w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostała część pochodzi z krajowego wkładu publicznego.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl