Projekty polskich architektów:

Nowa Rotunda
Projekt: KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna
Lokalizacja: Warszawa


- Rotunda przez lata zyskała status jednego z budynków symbolizujących Warszawę. Charakterystyczny kształt i umiejscowienie w samym centrum stolicy sprawiło, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań. Dlatego postanowiliśmy, że nowy budynek powinien nie tylko nawiązywać do stylu obecnej Rotundy ale także stać się miejscem publicznym i przyjaznym warszawiakom. Współpracując z władzami stolicy zdecydowaliśmy, że znaczną część powierzchni przeznaczymy na ogólnie dostępną kawiarnię i restaurację. Będziemy dalej wspólnie pracować nad rozbudową i wdrożeniem tej koncepcji. Naszym celem jest oddanie Nowej Rotundy do użytku przed EURO 2012 – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Bank Polski.


Zgodnie z przyjętymi założeniami budynek ma spełniać dwie podstawowe funkcje. Oddział bankowy zlokalizowano na parterze i częściowo w piwnicy. W pozostałej części piwnicy zaplanowano kawiarnię zintegrowaną funkcjonalnie z placem miejskim. Zaprojektowano też restaurację umieszczoną w części nadziemnej na piętrze z antresolą, do której prowadzi niezależne wejście. Na terenie nieruchomości zaprojektowano plac miejski w układzie tarasowym oraz nowy układ posadzek wokół projektowanego budynku. Plac miejski z wejściem od ulicy Marszałkowskiej zaprojektowano w układzie kilku poziomów obniżających się do poziomu piwnicy budynku, gdzie zlokalizowano kawiarnię. Część z tarasów zagospodarowano jako tereny zielone, a na pozostałych umieszczono stoliki kawiarni. Dodatkowo na ścianach tworzących „opadający” plac umieszczono kaskady wodne. Plac ma stanowić miejsce spotkań mieszkańców.


- Forma budynku – wyjaśnia arch. Marcin Kozikowski, autor zwycięskiego projektu - wynika z założenia stworzenia otwartej, maksymalnie przeszklonej bryły, z którą przenika się wewnętrzna bryła wsparta na lekkich podporach. W pełni przeźroczysta zewnętrzna bryła zbliżona do walca - na rzucie wieloboku - kontrastuje z wnikającą w jej wnętrze bryłą o elewacji z materiału drewnopochodnego. Ten kontrast odpowiada dwóm niezależnym funkcjom zaprojektowanym w budynku: bankowej, łatwo dostępnej z poziomu ulicy oraz gastronomicznej usytuowanej w pełnej bryle wyniesionej nad poziom ulicy i stanowiącej własną niezależną przestrzeń.


Wybrana praca łączy tradycje z nowoczesnością na miarę XXI wieku. PKO Bank Polski ma ambicje, aby wszystkie propozycje, jakie będą zawarte w szczegółowych planach budowlanych bazowały na najnowocześniejszych rozwiązaniach konstrukcyjno-technologicznych .W Nowej Rotundzie ma się również znaleźć miejsce upamiętniające tragiczny wybuch gazu do jakiego doszło 15 lutego 1979 r. W jego wyniku zginęło 49 osób, kilkaset zostało rannych, a budynek uległ nieomal w 70 proc. zniszczeniu.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, ronet@ronet.pl