Projekty polskich architektów:

Konkurs na opracowanie ogólnej koncepcji budynku hotelowego
Projekt: Michał Pająkiewicz
Lokalizacja: Warszawa
Pomysł na charakter obiektu

1.1 Zewnętrze - Piąta Elewacja

Jest charakterystycznym elementem projektowanego budynku i odpowiedzią na jego lokalizację. Próbą dialogu z zastaną sytuacją urbanistyczną, gdzie dominuje ruch samochodowy, a przemieszczający się człowiek ma zaledwie kilka sekund na percepcję mijanego budynku. Główną przestrzenią "publiczną" z której zauważalny będzie nasz obiekt są oddalone Aleje Jerozolimskie. Budynek zwraca się w stronę kierowców jaskrawą "piątą elewacją", zauważalną z pędzącego pojazdu na mgnienie oka. Dynamiczne wrażenie z dużej odległości to dostosowany do kontekstu znak rozpoznawczy obiektu. W bliższym kontakcie zielona "maska" znika - budynek okazuje się stateczny, charakteryzuje się rytmicznymi podziałami elementó drewnianych osłaniających jednostki mieszkalne.

1.2 Wnętrze

Założeniem ogólnym jest spójna kolorystyka wnętrz eksponująca faktury i kolor naturalnych materiałów – kamienia i drewna. Posługując się zawężoną paletą materiałów oszczędnym wnętrzom nadano różny charakter przez ortogonalny lub dynamiczny, oparty na skosach układ ścian, różne oświetlenie i zastosowanie tych samych materiałów lecz o różnych stopniach intensywności faktury.

Pokoje jako przestrzenie do użytku wyłącznie prywatnego wyposażyliśmy w łazienki otwierające się na wnętrze mieszkalne dzięki czemu pokój zyskuje wymiar salonu kąpielowego. Dla zechowania intymności możliwość oddzielenia łazienki przesłoną.

Spójny charakter bryły osiągnięty przez zastosowanie tych samych materiałów i ich podziałów na zewnątrz i wewnątrz pokojów, oraz przez duże tafle przeszkleń na całą wysokość pomieszczeń – wizualne połączenie przestrzeni funkcjonalnie oddzielnych.
2. Opis własnej idei funkcjonalności dla hotelu kategorii *****

2.1 Luksus

Dla współczesnego człowieka oczywistym jest że można zaprojektować i wyprodukować przedmioty o dowolnych formach i kształtach, w świecie wszechobecnej imitacji i wirtualnej rzeczywistości. Prawdziwym luksusem staje się możliwość kontaktu z naturalnymi materiałami użytymi w sposób zgodny z ich właściwościami. Odpoczynkiem – kontakt z prostym, uporządkowanym środowiskiem, otoczeniem, z wizualną ciszą.

Symbol ***** oznacza obiekty najwyższej kategorii, jest gwarancją luksusu. Nasze pojęcie luksusu nieodłącznie wiąże się z przestrzeniami umożliwiającymi odkrywanie własnej wrażliwości na światło, naturalne materiały, faktury, zapachy. Minialistyczna architektura pozwala cieszyć się uwolnioną przestrzenią, obserwować. Prostota kompozycji architektonicznej jest sposobem aby podkreślić naturalne bogactwo materiałów i faktur, subtelną grę refleksów światła i cienia . Biel ścian nie stanowi tylko neutralnego tła – działa jak ekran, doskonale oddając temperaturę padającego światła, reaguje na każdy kolor obecny we wnętrzu.

2.2 Indywidualność

Ewolucja hoteli postępuje w kierunku w przestrzeni zindywidualizowanych – znaku rozpoznawczego który pozostaje w pamięci. Dla gości hotelowych ilość gwiazdek coraz częściej nie jest jedynym kryterium przy wyborze obiektu w którym pragną się zatrzymać. Ważniejsza jest atmosfera miejsca i jego emocjonalny charakter, często osobiste opinie gości zamieszczane na forach internetowych czy portalach podróżniczych. Coraz większa liczba rezerwacji dokonywana jest na odległość przez internet, opierając się na medialnym wizerunku obiektu kreowanym przez jego architekturę.

2.3 Emocje

Wynajęty pokój w hotelu, to przestrzeń która na nas oddziaływuje - na sferę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Oszczędnie urządzona przestrzeń dostarczając subtelnych bodźców powoduje, że zaczynamy dostrzegać drobiazgi które na codzień nam się wymykają – subtelną grę światła i cienia, refleksy szkła, faktury naturalnych materiałów.

2.4 Wymaganie Użytkowe

Prześledziwszy historię rozwoju hoteli łatwo można dostrzec że z biegiem lat powiększa się powierzchnia typowego pokoju. Po wzniesieniu budynku można zmienic wystroj i wyposażenie, lecz wielkość pokoju określona przez moduł konstrukcyjny pozostanie stała. Ponadto zmieszczenie wszystkich sprzętów niezbędnych dla pokoju w standardzie ***** powoduje że typowe wnętrze pokoju hotelowego sprawia wrażenie zatłoczonego – brak w nim przestrzeni. Naszym celem jest zaprojektowanie hotelu użytkowanego przez wiele lat i wierzymy że zapewnienie pokojów o powierzchniach wykraczjących ponad obecne minima zapewni spełnienie również przyszłych standardów i wymagań użytkowych stawianych tego typu obiektom.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl