Projekty polskich architektów:

Hotel Ultra Marine*****+
Projekt: PROJEKTOR ARCHITEKCI s.c.
Lokalizacja: Kołobrzeg


Projekt Hotelu Ultra Marine*****+ w Kołobrzegu.
Projekt: PROJEKTOR ARCHITEKCI s.c.

http://www.projektor.waw.pl/

Ogólnie i funkcje
Hotel Ultra Marine*****+ w Kołobrzegu jest luksusowym skrzydłem w standardzie 5-gwiazdkowym plus dobudowanym do głównego pięciogwiazdkowego Marine Hotel*****. Obydwa budynki połączone zadaszonym łącznikiem spełniającym rolę tarasu restauracyjnego stanowią jeden kompleks hotelowy położony bezpośrednio nad morzem Bałtyckim. Ultra Marine*****+ zaprojektowany został przez młode warszawskie biuro „Projektor Architekci – Bylka, Lewandowski, Zmorka – s.c.” na zlecenie kołobrzeskiego holdingu inwestycyjno-deweloperskiego i hotelarskiego Zdrojowej Invest. Jest to hotel w systemie „condo” z apartamentami na sprzedaż, opcjonalnie zarządzanymi przez hotel. Apartament może pełnić zarówno funkcję hotelową jak i mieszkania, ale ze wszelkimi usługami spotykanymi w najlepszych hotelach.
Lokalizacja i widok na morze
Największym atutem inwestycji jest jej bezpośrednia lokalizacja nad morzem Bałtyckim. Działka, położona jest 20 metrów od plaży w pierwszej linii zabudowy.
Położenie oraz sąsiedztwo głównego budynku hotelu były głównymi czynnikami kształtującymi projekt. Architekci zaprojektowali budynek, w taki sposób, aby z każdego apartamentu rozpościerał się widok na morze równocześnie zapewniając ten sam walor ze znajdującego się w bliskim sąsiedztwie budynku Marine Hotel*****. Przy tak blisko sąsiadujących ze sobą obiektach należało zapewnić ponadto poczucie intymności w apartamentach obydwu budynków. Dlatego zrodził się pomysł kształtowania bryły budynku na zasadzie parawanu o podobnej funkcji jak te popularnie spotykane na plażach.
Inspiracje i elewacja
Powstał nietypowy kształt budynku. Odchylone pod kątem ściany elewacji, wynikają ze sposobu otwierania widoku z wnętrza na morze. Boczne partie szkła – znajdujące się najbliżej Marine Hotel***** - pokryte zostaną malowanym na szkle wzorem. To rozwiązanie ma spełniać rolę parawanu pomiędzy apartamentami w obydwu budynkach - odizoluje wnętrza nie ograniczając przy tym dostępu światła. Frontowe partie zaś, ze względu na widok na morze będą całkowicie transparentne. Każdy z apartamentów posiadać będzie duży taras, którego przeszklenie, zapewnia osłonę przed silnymi wiatrami znad morza.

Morze i sól, dwa główne elementy kształtujące tożsamość Kołobrzegu były inspiracją w tworzeniu elewacji. Bryła kojarząca się z kryształkiem soli skomponowana jest ze szkła i szlachetnego tynku. Kolor dobrany jest do naturalnie zielonego szkła o barwie zbliżonej do odcieni Morza Bałtyckiego.
Eleganckie wnętrza
Kolejnym założeniem projektowym było stworzenie jednorodnego charakteru estetycznego całego budynku, dlatego też wnętrza są dopełnieniem architektury zewnętrznej. Szkło nadające bryle lekkość i nowoczesny wygląd, w apartamentach pełni rolę ścian działowych. Ściana działowa nie dzieli wnętrza na mniejsze pokoje, a powiększa je optycznie zapewniając także lepszy widok na morze i doświetlenie. Do wydzielania pokoi służą zasłony.
Nie chcąc zakłócić przestrzenności apartamentów, ilość mebli ograniczono do minimum stawiając na ich uniwersalność. Modułowa kanapa może pełnić funkcję wypoczynku, miejsca dla gości, czy też podwójnego łóżka. Stół może służyć do spożywania posiłków i przyjmowania gości lub do pracy.
Autorskie oświetlenie indywidualnie aranżowane
Wszystkie elementy oświetlenia są integralną częścią wystroju wnętrz i pełnią w nich niezwykle ważną rolę. Inspiracją dla formy głównego oświetlenia były nadmorskie wiatraki oraz ciekawa forma nadbrzeżnych żelbetowych gwiazdobloków. Uniwersalne lampy LED-owe RGB ze sterowaniem barwy na pilota mogą być lampkami nocnymi lub kolorowym oświetleniem dekoracyjnym. Położone na stojakach mogą być przenoszone w każdą część apartamentu. Nastrojowe światło dają podświetlone zasłony na ścianach. Całość oświetlenia może być indywidualnie aranżowana przez użytkowników.
Kameralna restauracja
Dopełnieniem funkcji mieszkalnych jest niewielka restauracja z tarasem otwieranym w letnim sezonie, a także duży taras przyległy do restauracji PerMare w budynku Marine Hotel*****. Pierwsza z nich ma kameralny charakter apartamentu. Intencją projektantów było stworzenie miejsca wspólnych spotkań. Według założeń inwestora ma aspirować do słynnych kulinarnych gwiazdek „Michelin”.

Głównym elementem dekoracyjnym tarasu przy restauracji w PerMare, są zasłony kordonowe oświetlane lampami LED-RGB. Ich zadaniem jest przygaszenie dużej przestronności tarasu potrzebne do wytworzenia intymnego nastroju w restauracji. Mogą być oświetlane dowolnym kolorem o różnorodnym natężeniu światła np. w lecie mogą być „schładzane” niebieskim światłem a w zimie może je „ocieplać” światło pomarańczowe.
Naturalnie elegancko
Zastosowane w Ultra Marine*****+ materiały mają dać poczucie subtelnej elegancji. Naturalnie zielonkawe szkło, biel w delikatnych odcieniach, transparentne materiały, perforacja materiałów poprzez penetrację światła nadają głębię architekturze budynku. Dopełniają je okładziny z jasnego drewna oraz akcenty kolorystyczne. Zamierzeniem projektantów było stworzenie oryginalnego i luksusowego budynku w charakterze kojarzonym nieskazitelnością krajobrazu morskiego.
Inwestor:
Zdrojowa Invest http://www.zdrojowainvest.pl/

Projekt:
Projektor Architekci – Bylka, Lewandowski, Zmorka – s.c.
Autorzy:
Piotr Bylka, Bartosz Lewandowski, Rafał Zmorka
Współautorzy:
Adam Brzostek, Janusz Kobyliński, Waldemar Nowicki, Piotr Pindor, Małgorzata Rębiś

Konstrukcja:
Pracownia konstrukcyjna Bayer Projekt

Instalacje:
Wierzowiecki Group sp. z o.o.

Lokalizacja:
Kołobrzeg, Polska

Funkcja:
Hotelowo-apartamentowa

Powierzchnia:
ok. 2.500 m2

Realizacja obiektu:
czerwiec 2011 roku
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl