Projekty polskich architektów:

EKO DOM Z WIDOKIEM
Projekt: ANARCHITECT aleksandrowicz.neupauer
ANARCHITECT
aleksandrowicz.neupauer

http://www.anarchitect.pl/

EKO DOM Z WIDOKIEM

Prezentowany budynek to forma domu kompaktowego o niewielkiej powierzchni mieszkalnej, jednakże z zastosowaną nowoczesną formą architektoniczną, dzięki której uzyskujemy wrażenie komfortu i przestrzenności. To także dom o cechach budynku o niskim zużyciu energii.

Projekt zakłada zoptymalizowanie strat i zysków energii, przy wykorzystaniu zabiegów nie generujących dodatkowych dużych kosztów. Budynek jest obiektem energooszczędnym nie tylko ze względu na użytą technologię budowlaną ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną i lokalizację pomieszczeń względem stron świata.

Części budynku najbardziej narażone na straty i zyski energii zlokalizowane są od strony północnej i południowej, dlatego też od tych dwóch stron przestrzeń mieszkalną postanowiono „odgrodzić” odpowiednimi pomieszczeniami stanowiącymi swoiste bufory izolacyjne. Od strony północnej funkcję takiego „buforu” pełni garaż z pomieszczeniem technicznym i magazynowym. Dodatkowo pomieszczenia te pozbawione są okien. Od strony południowej do otwartej części pokoju dziennego przylega taras w postaci loggii z możliwością zamknięcia od zewnątrz szklanymi panelami. Zadaszenie tarasu w okresach nadmiernej operacji słońca chroni pomieszczenie mieszkalne przed nagrzaniem, natomiast zewnętrzne szklane panele w okresach zimowych zabezpieczają przed jesiennymi wiatrami i jednocześnie zamknięty taras staje się izolatorem dla przestrzeni mieszkalnej.

Budynek łącznie z płytą fundamentową zaprojektowano w technologii pustaków styropianowych w systemie Izodom, co oprócz dobrych parametrów izolacji cieplnej gwarantuje także praktycznie całkowitą likwidację mostków termicznych.

Dach zaprojektowany został jako dach zielony co stanowi doskonały naturalny izolator odporny na warunki atmosferyczne, o długiej żywotności. Poza tym, przestrzeń zieloną pozyskaną do budowy domu „zwracamy” jako przestrzeń biologicznie czynną w postaci zielonego dachu.

W domu zamontowany został kominek z centralnym systemem rozprowadzającym ciepło co dodatkowo wspomaga główny system grzewczy.

Budynek jest skromny w formie i użytych materiałach elewacyjnych. Dla podkreślenia lekkości i nowoczesności bryły pokryty został białą okładziną o wysokim połysku i płytami włóknowo cementowymi. W kontraście z czystą białą bryłą stoi zabudowa tarasu wykonana z postarzałych desek „znalezionych na brzegu morza”oraz wjazd do garażu obity ciemną blachą.

Joanna Aleksandrowicz

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl