Projekty polskich architektów:

Biurowiec w Porcie Popowice
Projekt: WXCA
Lokalizacja: Wrocław
Zwycięski projekt biurowca w Porcie Popowice autorstwa WXCA

Skład zespołu:

Marta Sękulska-Wrońska
Szczepan Wroński
Paweł Grodzicki
Jan Kucza-Kuczyński
Adam Mierzwa
Marcin Jurusik
Paulina Kucharska
Paweł Słupski.


http://www.wxca.pl/


Nowoczesny biurowiec to kolejny obiekt, który powstanie na terenie Portu Popowice, projektu realizowanego przez Vantage Development. Przestrzenie biurowe będą tworzone z myślą o firmach, które cenią sobie komfortowe warunki pracy dla swoich zespołów, unikalną lokalizację, a także rozwiązania proekologiczne.

Jeden obszar, wiele funkcji


Port Popowice to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje 14 ha. Plany inwestorów zakładają, że powstanie tam ponad 2,5 tysiąca mieszkań, przestrzenie komercyjne oraz rekreacyjne. Wkrótce rozpocznie się także realizacja obiektu biurowego.

– Od samego początku byliśmy zgodni, że na tak wyjątkowym terenie musi powstać ponadprzeciętna inwestycja. Chcemy, żeby to miejsce było w pełni samowystarczalne, więc znajdą się tam zarówno obiekty mieszkaniowe, usługowe, jak i biurowe – mówi Robert Konarski Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji Vantage Development.

Teren inwestycji otoczony jest zewsząd terenami rekreacyjnymi: Parkiem Popowickim, Parkiem Zachodnim oraz rzeką Odrą. W przyszłości będą one idealnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców inwestycji, ale również pracowników biurowca. A Ci będą mogli korzystać również z pełnej infrastruktury handlowo-usługowej, zaplanowanej na terenie projektu.

Sam budynek biurowy będzie miał 13 tys. metrów powierzchni użytkowej. 7-kondygnacyjny obiekt autorstwa warszawskiej pracowni WXCA z zewnątrz będzie się wyróżniał nowoczesnym designem i ciekawą przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny. - W pracy spędza się znaczną część swojego czasu. Chcieliśmy więc stworzyć miejsce, które będzie dla pracowników ich drugim domem, do którego będą przychodzić z przyjemnością – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor koncepcji.

Przyjazne warunki pracy

Projektując biurowiec, architekci uwzględnili współczesne trendy, które wpisały się na trwałe w kulturę zarządzania nowoczesnych firm. – Przewidzieliśmy elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms) – dodaje Paulina Kucharska z WXCA.

Jak ważne są dla inwestora potrzeby ludzi, widać nawet po umiejscowieniu i liczbie wejść do budynku. Drzwi znajdują się zarówno od strony przystanków autobusowych przy ul. Wejherowskiej, jak i budowanego osiedla mieszkaniowego.

Poszczególne kondygnacje są tak zaplanowane, by można dostosować je do liczby najemców i ich indywidualnych potrzeb. Na parterze budynku znajdzie się także przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczna. W dwóch podziemnych kondygnacjach mieścić się będą garaże na 300 miejsc parkingowych.

Wizualizacje: Vantage Developer


Z myślą o środowisku

Budynek biurowy będzie budowany zgodnie z wymogami certyfikatu LEED GOLD, określonymi przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

– W obiekcie znajdą się m.in. stojaki rowerowe, prysznice i szatnie dla rowerzystów, miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych - mówi Paweł Słupski z WXCA.

Architekci zadbali również o to, by stworzyć miejsca pracy optymalnie wykorzystujące naturalne oświetlenie. W budynku zostanie zastosowane także inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji pozwalające na automatyczne wprowadzanie procedur, umożliwiających oszczędność energii jak np.: „free cooling” czy sterowanie predykcyjne.

- Bliskie sąsiedztwo parków i rzeki dodatkowo motywuje nas do stosowania proekologicznych rozwiązań. Jednak kluczowe dla nas jest poczucie odpowiedzialności za całkowitą metamorfozę terenu z ponad 100- letnią historią, które przekłada się właśnie na dbałość o ludzi i naturę w każdym obiekcie realizowanym przez spółkę – podsumowuje Robert Konarski z Vantage Development.

Wizualizacje: Vantage Developer

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl