Realizacje:

Andel’s Hotel
Projekt: OP ARCHITEKTEN
Lokalizacja: Łódź
foto: Urszula Tarasiewicz

Andel’s Hotel, pierwszy czterogwiazdkowiec w Łodzi – udana rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych

Na mapie Łodzi pojawił się pierwszy designerski hotel – 15 czerwca 2009 roku, na terenie obecnego centrum Manufaktura, otwarto Hotel Andel’s. Z dawnej fabryki przemysłowca Izraela Poznańskiego z 1878 roku powstał niepowtarzalny obiekt o niezwykłej sile wyrazu. Jest to udane połączenie historycznej architektury przemysłowej i współczesnej architektury.

Rewitalizacja pod nadzorem konserwatorskim połączona z całkowitą zmianą funkcji i przebudową monumentalnego budynku przemysłowego, prowadzona była przez polsko-austriacki zespół OP ARCHITEKTEN pod kierownictwem Wojciecha Popławskiego. W ciągu dwóch i pół roku powstało 278 nowoczesnych pokoi, przestrzenne centrum konferencyjne oraz nowe piętro poświęcone rekreacji na ostatniej kondygnacji budynku.

Zainteresowanie hotelem jest ogromne. Jest to nie tylko pierwszy w Łodzi hotel w tym standardzie, ale też niezwykłe wydarzenie architektoniczne. Połączenie historii fabryki, nowoczesnej architektury i bogactwa funkcji powoduje, że poznawanie obiektu i spędzanie w nim czasu stanowi dużą atrakcję.

W hotelu powstało także 220 luksusowych pokoi, każdy prawie 4-metrowej wysokości. Posiadają one widoczne elementy oryginalnych stropów, kolumn, belek i ścian. W charakterystycznych wieżach widocznych na fasadzie budynku zlokalizowano 58 luksusowych apartamentów, w tym cztery dwukondygnacyjne. Zestaw ten tworzy bogatą i różnorodną ofertę dla gości spragnionych kontaktu z niezwykłym obiektem, jego historią i nowoczesną adaptacją. Obszary komunikacji – znane z innych hoteli jako wąskie korytarze – w hotelu Andel’s zostały rozwiązane w formie niezwykle przestronnych atriów doświetlających wszystkie kondygnacje.

Strefa parteru to lobby wejściowe, kawiarnia, bar oraz restauracja dla 350 gości, która została podzielona na kilka obszarów. Wystrojem wnętrz zajęli się londyńscy projektanci Jestico + Whiles. Dodatkowo na parterze znajduje się centrum konferencyjne składające się z siedmiu sal dzielących się na mniejsze jednostki – przeznaczone łącznie dla 450 osób. Z tego poziomu za pomocą czterech ekspresowych wind można dostać się do sali balowej na czwartym piętrze, jednej z największych wielofunkcyjnych sal hotelowych w Polsce, która może pomieścić nawet 800 osób. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń przeznaczona do organizacji nie tylko bali, ale też koncertów, projekcji filmowych, konferencji, targów, pokazów mody i festiwali. Tak wszechstronne możliwości użytkowania zapewnia specjalnie zaprojektowana akustyka sali, nowoczesne zaplecze techniczne, kabiny tłumaczeń i projekcji, oddzielna kuchnia, a także winda towarowa, którą można transportować elementy technologii sceny, a nawet samochody. Sala jest jednocześnie kapsułą odizolowaną akustycznie od reszty budynku i doświetloną naturalnym światłem.

Sala balowa wpisuje się w ciąg funkcji, połączonych wspólnym dachem, takich jak: wellness, fitness, spa, basen, sky lounge. Basen to charakterystyczny element architektoniczny na nowo zakomponowanej kondygnacji dachu, wpisujący się w strukturę monumentalnego budynku. Krajobraz dachu uzupełniają tarasy widokowe skierowane we wszystkie strony świata: wschodni taras apartamentu prezydenckiego, południowy taras „słoneczny” z barem przy lobby fitnessu, północny połączony z salami ćwiczeń i aerobiku oraz zachodni taras należący do sali klubowej.

Oryginalna tkanka wewnątrz budynku została zachowana niemal w całości, a więc w znacznie większym stopniu niż zalecały wytyczne konserwatorskie. Autentyczne elementy konstrukcji żeliwnej zostały odsłonięte z betonowych osłon i pokazane w przestrzeniach publicznych, pokojach i apartamentach. Masywne ściany ceglane zostały oczyszczone i zabezpieczone, aby pokazać, w strukturze warstw tynków i farb, historię fabryki. Historyczne żeliwne klatki schodowe uwiecznione w filmach takich jak "Inland Empire" Davida Lyncha są pozostawione w niezmienionym stanie i nadal służą ewakuacji. Na każdym kroku możliwy jest kontakt z historią obiektu w harmonijnym otoczeniu nowoczesnej, funkcjonalnej architektury.

Hotel w swoim założeniu oferuje nie tylko kontakt z najcenniejszym elementem histori miasta – architekturą przemysłową, ale także możliwość obcowania ze sztuką współczesną. Starannie dobrana kolekcja sztuki zawierać będzie prace młodych, polskich twórców, często już uznanych w świecie.

To nie pierwszy hotel w dorobku zespołu OP ARCHITEKTEN. W ramach wcześniejszej działalności założyciele biura zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel „InterContinental” w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Na ukończeniu znajduje się także kolejny projekt spółki Orlinski Popławski – budynek apartamentowy „Atelier Residence” przy Placu Grzybowskim w Warszawie.

foto: Urszula Tarasiewicz

Wojciech Popławski, główny projektant z biura OP ARCHITEKTEN:

Udało się zrealizować wszystkie zaprojektowane elementy, dzięki czemu powstał obiekt o wyjątkowo harmonijnej architekturze. Zabytkowe detale są wydobyte na tle współczesnej architektury i jednocześnie wpisują się w wystrój wnętrz. Niezwykła jest bryła basenu i struktura dachu, z której on wyrasta. Przestrzeń basenu to przenikanie się wnętrza z zewnętrzem, gra światła, iluzja przestrzeni i niespodziewane osie widokowe sprawiające, że możemy pobyt w tym obszarze traktować jako wyjątkową przygodę obcowania z architekturą.

Funkcja obiektu została kompletnie zmieniona w każdym jego fragmencie przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej ilości autentycznej struktury budynku. Elementy wtórnych podziałów hal fabrycznych, a przede wszystkim podziałów wież usunęliśmy, odkrywając w ten sposób prawdziwe piękno obiektu. To, co znajdowaliśmy w tym fascynującym obiekcie, często wpływało na zmianę koncepcji projektu, rozwijającej się razem z budową.

Bardzo się cieszę, że to miejsce pozostanie kulturalnie żywą przestrzenią. Mam nadzieję, że połaczenie ciekawych ekspozycji oraz niezwykłej architektury przyciągnie do odwiedzenia tego miejsca. Miło mi, że wnętrze obiektu uświetnią swoją obecnością prace takich twórców jak, choćby, Dominik Lejman, Grzegorz Drozd, Maciej Kurak, Mariusz Waras czy Magda Hueckel, Ula Tarasiewicz.

foto: Urszula Tarasiewicz

OP ARCHITEKTEN to międzynarodowe biuro architektoniczne założone przez architektów Andrzeja Orlinskiego i Wojciecha Popławskiego w 2004 roku. Siedziba firmy mieści się w Wiedniu. Spółka dysponuje ponadto biurami w Warszawie oraz w Łodzi, w których pracuje łącznie 20 osobowy zespół współpracowników. Założyciele firmy posiadają nieograniczone uprawnienia projektowe w Polsce i w Austrii – dzięki temu mogą przenosić zdobyte za granicą doświadczenie i wysokie standardy produkcyjne na rodzimy grunt.

W ramach wcześniejszej działalności założyciele biura zrealizowali między innymi najwyższy hotel w Polsce – hotel „InterContinental” w Warszawie (autor T. Spychała, współautor W. Popławski). Na ukończeniu znajduje się także kolejny projekt spółki Orlinski Popławski – budynek apartamentowy „Atelier Residence” przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Uznaniem cieszyła się także rewolucyjna koncepcja zabudowy skrzyżowania Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej przygotowana przez biuro w 2004 roku.

foto: Urszula Tarasiewicz
foto: Wojciech Popławski
foto: Wojciech Popławski
foto: Wojciech Popławski
foto: Urszula Tarasiewicz
foto: Urszula Tarasiewicz
foto: Urszula Tarasiewicz
foto: Urszula Tarasiewicz
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl