Realizacje:

Zespół mieszkaniowy przy ulicy Dębowej w Katowicach
Projekt: Biuro Projektów Architektonicznych Sp. z o.o.
Lokalizacja: Katowice

Projektant:
Biuro Projektów Architektonicznych,


Architekci:
Jan Pallado,
Aleksander Skupin

http://www.bpa.katowice.pl

Nagroda:
Wysoko rekomendowany przez WAN Residential AWARDS 2010 (jeden z 25 najlepszych projektów świata)

Osiedle przy ulicach Dębowej i Sportowej znajduje się w zachodniej części Katowic, w dzielnicy Dąb, niedaleko Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Osiedle tworzą dwa budynki: mieszkalno - usługowy, stanowiący uzupełnienie zachodniej pierzei ulicy Dębowej oraz mieszkalny, usytuowany w głębi działki.

Budynek mieszkalno - usługowy styka się z narożną kamienicą z początku XX w. Honoruje jej linię zabudowy, dostosowując się zarazem załamaniami bryły do łuku ulicy Dębowej. W południowej części ma wypiętrzenie, będące optyczną przeciwwagą dla wysokiego poddasza narożnej kamienicy. Usytuowany w głębi działki budynek mieszkalny ma analogiczne do budynku frontowego załamania bryły, dzięki czemu oba budynki eksponują zabytkową willę, zamykającą wnętrze osiedla od strony południowej.

Osiedle składa się z 85 mieszkań, ma skromny standard, charakterystyczny dla budownictwa komunalnego. Mieszkania są w większości dwupokojowe, o powierzchni od 42 do 46 m2. Jest też niewielka liczba mieszkań jedno - i trzypokojowych. W wypiętrzeniu budynku frontowego znajdują się mieszkania czteropokojowe, przeznaczone dla rodzin wielodzietnych.

Skromny budżet przedsięwzięcia przesądził o zastosowaniu najprostszych środków, zarówno w ukształtowaniu wnętrza osiedla, w którym dominują zielone parkingi, jak i w uformowaniu budynków, gdzie monotonii powtarzalnych mieszkań przeciwstawiono swobodny układ okien, podkreślony nieregularną kompozycją zróżnicowanych kolorystycznie fragmentów ścian. Kompozycję tę w budynku frontowym uzupełniają w parterze motywy roślinne, a na piętrach - motyw papierowego ptaka.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl