Realizacje:

Dom Autorodzinny
Zdjęcia: Karolina Wlazło-Malinowska
Projekt: KWK PROMES Robert Konieczny

Autor projektu:
KWK PROMES Robert Konieczny

http://www.kwkpromes.pl/


Dom autorodzinny – nowy typ domu jednorodzinnego

Współczesne domy lokalizowane są pod miastem dlatego zazwyczaj dojeżdżamy do nich autem. W efekcie najczęściej dostajemy się do wnętrza przez garaż a główne wejście do budynku jest rzadko używane. W domu autorodzinnym garaż przynależący dotychczas do części brudnej staje się reprezentacyjną strefą wejściowo - wjazdową. W rezultacie powstał nowy typ domu jednorodzinnego, w którym strefa wejścia i wjazdu jest jedną przestrzenią należącą do czystej części budynku a moment wjeżdżania staje się przyjemnym doświadczeniem. Dzięki temu rozwiązaniu oraz coraz doskonalszej technologii samochód staje się ważnym elementem wyposażenia podnoszącym komfort życia, będąc jednocześnie atrakcyjną częścią wystroju wnętrza.

Jedyny dojazd do projektowanej działki odbywa się od strony południowej, tworząc kolizję pomiędzy przyszłym ogrodem a placem wjazdowym. Stąd pomysł aby ogród wraz z domem wynieść na poziom +1 a plac wjazdowy pozostawić na poziomie 0.

Aby mieszkańcy wygodnie dostawali się do domu droga dojazdowa wznosi się na poziom ogrodu. Jednak by wznosząca się droga nie powodowała rozcięcia ogrodu i naruszenia jego intymności, została przykryta dachem zielonym i ograniczona ścianami. W efekcie powstał tunel, który wyłania się w ogrodzie i staje się domem.

Właściciel domu jest kolekcjonerem sztuki stąd pomysł aby połączyć funkcję wejścia i wjazdu z galerią obrazów, które znajdują się w całym budynku. Dzięki temu przestrzeń domu rozszerzyła się o strefę wjazdową a samochód stał się integralnym elementem wnętrza budynku.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl