Realizacje:

Szkoła podstawowa w Miliczu
Projekt: PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus
Lokalizacja: Milicz
Szkoła Podstawowa w Miliczu - Aranżacja wnętrz

Autor projektu: PORT
Główny projektant: Józef Franczok, Marcin Kolanus
Zespół projektowy: Józef Franczok, Marcin Kolanus, Magdalena Targosz, Klaudia Pater


http://portinfo.pl/

inwestor: Fundacja KOM
Pow. budynku: 2 280m2
Lokalizacja: Milicz
Rok: 2017


Obiekt jaki poddaliśmy transformacji to część dawnej fabryki bombki w Miliczu. Jednym z celów projektowych jaki przyjęliśmy to utrzymanie ciągłości historii budynku. Elementem edukacyjnym ma być również architektura, wzornictwo, design. Nawiązaliśmy przez skojarzenia do przestrzeni fabrycznej. We wnętrzu pojawił się system rur o funkcji siedziska, wieszaka, miejsca ekspozycji prac uczniów, wystaw, eksperymentów. Całoszklane skrzydła drzwiowe doświetlają korytarze, a swoim ornamentem zapewniają intymność nawiązując jednocześnie do szkła przemysłowego.

Staraliśmy się wykreować strefy wspólne, miejsca gdzie zawiązują się więzi, przyjaźnie, toczy się pierwsze zmagania – buduje społeczność szkoły. Stołówkę zaprojektowaliśmy jako kantynę - miejsce w którym można wspólnie porozmawiać, przygotować własny posiłek, odrobić zadanie domowe czy po prostu zjeść. Dzieci w szkole potrzebują ciszy i hałasu. Strefą głośną jest antresola na piętrze która łączy się salą sportową za pomocą otworów wydzielonych metalową siatką. Biblioteka stała się mediateką - przestrzenią wielofunkcyjną, otwartą na korytarz i wykorzystywaną w czasie przerw jako miejsce odpoczynku i kreacji.

Proces projektowy we współpracy z inwestorem Fundacją KOM przeprowadzony został interdyscyplinarnie i obejmował między innymi współpracę z dziećmi - przyszłymi uczniami szkoły, które podczas spotkań i warsztatów budowały szkołę opowieściami, szkicami i zabawami. W aspekcie edukacyjnym i projektowym we współpracę zaangażowana była również Katarzyna Świętek kuratorka wzornictwa użytkowego i designu, na co dzień dyrektor marki Deftrans, która wyposażyła szkołę w meble autorstwa polskich projektantów - elementy promujące dobre wzornictwo, design i estetykę. Projektem indywidualnym zostało objęte częściowe wyposażenia sal i kantyny. Zależało nam, aby meble przez swój gabaryt i wzornictwo nawiązywały do przedmiotów jakie znajdziemy w warsztacie czy fabryce.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: biuro.ronet@wp.pl, poczta@ronet.pl